top of page
  • Yazarın fotoğrafıAv. Selin Özceviz Erbay

ELEKTRİK FATURASINA NASIL İTİRAZ EDERİM?

Geçtiğimiz yılın aralık ayı faturalarındaki yükseliş bir çok kullanıcının dikkatini çekmişti. Son dönemlerde faturalar ile ilgili gerçekleşen peşpeşe zamlar ve kademeli sistem uygulaması kullanıcıların kafasını karıştırmış, bir çok kullanıcı da faturaların düzenlenmesinde hata yapıldığından bahisle faturalarının gözden geçirilmesi talebinde bulunmuştu.


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kuruma iletilen şikayetler üzerine aralık ayına ait faturaları mercek altına aldıklarını açıklamıştı.


Çoğu kullanıcının da itirazlarını nereye, nasıl yapacaklarından haberi yok. Bu yazımızda, faturası düzenlenirken hata yapıldığı ve kendi kullanımının haksız yere yüksek faturalandırıldığını düşünen kullanıcılara hangi hukuki yolları kullanabileceklerini açıklamaya çalışacağız.


Elektrik faturalarına itiraz etmek için kişilerin, fatura ve kimlik ile birlikte anlaşmalı olduğu elektrik şirketinin müşteri hizmetlerine dilekçe veya mail yoluyla başvuru yapması gerekmektedir.

Türkiye'de elektrik dağıtım hizmeti, 21 özel elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılır. Abonelik işlemleri, sayaç okuma, faturalandırma, kesme bağlama gibi bütün hizmetler de bu şirketler tarafından sağlanır.

Faturanın normalden yüksek geldiğini düşünülüyorsa:

  • Hizmet alınan elektrik dağıtım şirketine itiraz dilekçesi yazılır.

  • Dilekçeyi hizmet birimleri ya da işletme müdürlüklerine doğrudan ulaştırabilir, posta ya da e-posta yoluyla itirazınızı bildirebilir veya müşteri hizmetleri üzerinden kayıt oluşturulabilir.

  • Ayrıca elektrik dağıtım şirketlerinin web sitelerinde yer alan fatura itiraz bölümü üzerinden de bir itiraz kaydı oluşturulabilir.


Şayet itiraz ettiğiniz faturanızın son ödeme tarihi geçmediyse, faturanızı ödemeden itirazda bulunabilirsiniz. Ancak faturanın ödeme tarihi geçmiş ise ödemenizi gerçekleştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda itirazınız uygun bulunursa ödenen fazla miktar bir sonraki fatura bedelinizden düşülerek iade edilir yada meblağ fazla ise ücret iadesi gerçekleştirilir.


Elektrik faturasına itiraz dilekçesi örneği
Bu süreçte talepleri sonuçlandırılmayan ve halen kendilerine haksız fatura kesilmiş olduğunu düşünen kullanıcılar için ise hukuki yollara başvuru hakkı pek tabi vardır.


Yapmış olduğunuz itirazlarınız 1 hafta ile 10 gün içerisinde şirketin teknik personellerince incelemeye alınır. Yapılan çalışmalar neticesinde yanlışlık olmuş ise faturanız yeniden düzenlenir ve ilgiliye durum hakkında bilgi verilir.

İlgili kuruma, “Elektrik faturam yüksek geldi, durumun düzeltilmesini istiyorum. “ şeklinde yapmış olduğunuz itirazlar olumlu yanıt bulmaz ise Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz.25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page